Tapu

kurumsal

Tapu

Tapu devretme işlemleri mülk sahibini değişmesinin kayda geçirilmesi için gerekli olan tescil işlemleridir. Hem alıcı hem de satıcı ya da temsilcileri tapu devir işlemlerinde hazır olarak bulunarak işlemleri gerçekleştirmek zorundadır. Arsa, gayrimenkul veya diğer konut ve taşınmazlar ile ilgili tüm satış işlemlerinde tapu devir işlemlerinin yapılması zorunludur.

Arsa veya gayrimenkul satış işleminin hemen ardından devir teslim işlemleri için ilgili taşınmazın bulunduğu yerdeki Tapu Müdürlüğüne başvuru yapılması yeterli olacaktır. Online olarak da başvuru yapılarak randevu oluşturulabilmektedir.

Tapu Devri Ne Kadar Sürer?

Hem arsa hem de gayrimenkul devri aynı gün içerisinde tamamlanabilecek oldukça basit bir işlemdir. Ancak satış işlemi yapılacak olan taşınmaz ile ilgili bir sorun çıkmadığı sürece aynı gün içerisinde devir işlemleri gerçekleştirilmektedir. Tapu harcının ödenmesi ve istenilen belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanması halinde ilgili tapu müdürlüğü tarafından işlemler aynı gün içerisinde tamamlanmaktadır.

Tapu İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Tapu devir teslim işlemleri için bazı belgelerin hazır olarak bulunması gerekir. Arsa veya gayrimenkul sahibinden istenilen belgeler şu şekilde sıralanabilir:

  • Taşınmaza ait olan tapunun aslı ya da fotokopisi
  • Sahibinin kimliğinin aslı veya fotokopisi
  • Taşınmazın bulunduğu yerdeki belediyeden alınmış olan ve taşınmasın rayiç bedelinin gösterildiği belge
  • Eğer tapu devir işlemleri bir başkası tarafından gerçekleştiriliyorsa vekaletname
  • Gayrimenkulün satışı için zorunlu deprem sigortası belgesi gerekmektedir.

Arsa İle Konut Devir Teslimi Aynı Mıdır?

Hem arsa hem de gayrimenkul tapu devir teslimi için tüm yasal prosedür aynı şekilde ilerlemektedir.

Tapu Devir İşlemi Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Eğer bir konut için tapu devir teslim işlemi yapılmış ise ve bu süreç için kredi kullanıldı ise ilgili bankaya ipotek belgesinin iletilmesi gerekmektedir.

Taşınmazın bulunduğu bölgedeki ilgili belediyeye giderek emlak ve çevre temizlik bilgilerinin yeni tapu sahibi adına değiştirilmesi yapılmalıdır.

Tapu Harcının Düşük Gösterilmesi

Tapu harcının düşük gösterilmesi cezaya tabidir. Eğer tapu harcı doğru tutarda beyan edilmez ise ilgili birim işlemi takip ederek usulsüzlükten dolayı hem taşınmazın sahibine hem de alıcısına ceza kesmektedir.