Hisse Çözümleme

Hisse Çözümleme

Hisse Çözümleme işlemleri hisseli konut olarak da tanımlanan gayrimenkuller ve taşınmazlar için gerçekleştirilen işlemleri kapsar. Hisseli arsa ve konut satışı sırasında her hisse sahibinin payı tapuda gösterilmektedir. Tapuda kayıt altına alınan ve satış işlemlerinde özel hisselerin de konu edindiği tüm işlemlerinizde süreci sizler adınıza hızlandırmaktayız.

Hisselerin devir işlemleri için sadece hissenin bedelinin ödenmesi ve devir işlemlerinin yapılması yeterli olacaktır. Ayrıca taraflar arasında herhangi bir mağduriyet yaşamadan ve kanuna uygun şekilde de satış ve devir faaliyetlerini hisseli emlak için uygun olan belgeler ile hazırlamaktayız.

Arsa Hisse Devri Nedir?

Arsa üzerinde hakları bulunan pay sahiplerinin diğer hisse sahiplerine veya üçüncü kişilere devir işleminin yapabilmesi için arsa hisse devri sözleşmesinin yapılması gerekmektedir. Ancak bu şekilde arsa üzerindeki pay veya paylar satışa çıkartılabilir. Ayrıca tapu hisselerinin belirli bir oranda da devredilmesi mümkündür.

Pay sahipleri arasında herhangi bir şekilde iştirak bozulmadan da devir işlemleri yapılabilmektedir.

Tapu Hissesi Devrinde Gerekli Olan Belgeler

Tapu hisselerinin devri sırasında herhangi bir sorun yaşanmaması için mutlaka devir işlemleri için gerekli olan belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekir. Alıcı ve satıcı yani taraflar birlikte notere veya tapu müdürlüğüne giderek eksiksiz olan evrakları ile birlikte kısa sürede devir işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Tapu hissesinin üzerinde yapılacak olan devir işlemi için gerekli olan evraklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Tapu hissesinin devri için paya karşılık gelen veraset ve intikal vergisi için gerekli belge
  • Tarafların içerisinde bir temsilci var ise temsile yönelik olarak hazırlanmış olan belge
  • Hissesini devredecek olan ve hisseyi devralacak olan kişinin kimlik bilgileri ile ilgili evraklar ve vesikalık fotoğraflar ile ilgili işlemler kısa sürede yapılabilir.

Hisse çözümleme ile ilgili süreçte profesyonel destek almak için bizler ile iletişime geçebilirsiniz. Hisseli arsalar tamamen satışa çıkartılabileceği gibi bölünmüş hisseli olarak da satışa çıkartılabilir. Ancak hisse sahiplerinin tamamının karar vermesi neticesinde paylı arsanın tamamının satışı için tapu devri mümkün olabilmektedir. Hisse çözümleme ve satın alma işlemleri için izlenmesi gereken tüm yollar için sizlere destek olmaktayız.


Bu içerik 05 Mart 2022 tarihinde oluşturuldu  3291 kez görüntülendi.