Parsele Kaç Daire Sığar

Parsele Kaç Daire Sığar

Parsele Kaç Daire Sığar? Arsasına bina yaptırmak isteyen pek çok kişi parsele kaç adet dairenin sığacağını merak etmektedir. Arsası olup da bina inşa ettirmek isteyen kişiler bunun için geçici müteahhitlik belgesi alabilir veya yetkili bir müteahhit ile de birlikte çalışabilir. Eğer bina yapılmak istenen arsanın sınırları belirli ise öncelikli olarak evin mimari projesi hazırlanmaktadır.

Bundan önce arsanızın imar durum belgesi de alınarak yasal süreç ile ilgili ileride bir sıkıntı yaşanmaması için gerekli bilgilere erişilmelidir. İmar durum belgesi aldığınızda arsa üzerine yapılacak olan inşaat sınırlarını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Belge üzerinde yazılan ve belirtilerden rakamlardan daha yüksek veya daha geniş bir konut inşa edilememektedir.

Parsele Kaç Daire Sığar?

Arsa üzerine ve parsele ne kadar ev yapılabileceğini hesaplamak için TAKS ve KAKS oranlarının hesaplanması gerekmektedir.

TAKS oran hesabı taban alan katsayısı olarak açıklanabilir. Bu hesap arsa üzerine yapılacak olan inşaatın taban oturma alanın arsaya oranını belirlemektedir. Belirlenmiş olan sabit TAKS oranları ise 0.10, 0.15, 0.40, 0.50, 0.60 ve 0.80 arasında değişebilmektedir.

KAKS hesabı ise kat alanı kat sayısıdır. Yapının katlarının alanının toplamı ile imar parselinin alana orantısı bulunularak KAKS hesabı yapılır. Bu hesap içerisinde kullanılacak oranlar da değişebilmektedir.

KAKS oranları ise 0.20, 0.30, 0.40, 1.0, 1.5, 2.0, 2.07, 2.5 v 3.0 oranları olarak sıralanabilmektedir.

Eğer konut inşa etmek için bir arsa almak istiyorsanız her zaman imar durum belgesini çıkartarak kontrol etmenizde yarar olacaktır. Ayrıca arsanın tapuda tek bir kişiye mi yoksa hisseli birden çok paydaşa mı ait olup olmadığını da öğrenmeniz gerekmektedir. Tapu kaydında arsanın üzerinde bir kısıtlama veya satışına engel teşkil eden bir durumun olup olmadığı da araştırılması gereken konulardan biridir.

Arsanın bulunduğu belediyeye giderek inşaat alanının arsa içerisinde ne kadarlık bir alanı kapsayabileceğini öğrenmelisiniz. Her zaman maksimum hesaplar yapılarak en yüksek ve en geniş şekilde yapılacak olan konutların hesapları verilmektedir.

Yatırım için inşaat yoğunluğu daha fazla olan arsaları tercih ederek daha fazla konut inşa edebilirsiniz.


Bu içerik 05 Mart 2022 tarihinde oluşturuldu  5822 kez görüntülendi.