İmar

kurumsal

İmar ne anlama gelir?

İmar, anlamı ile bayındırlaştırmak, geliştirmek ifadesini ortaya çıkartmaktadır. Bayındır hale getirmek olarak da adlandırılabilir.

Bir yerin imar edilmesi demek; o noktanın bina anlamında yapılaşmaya dönüştürülmesi demektir.

İmar sistemi nedir?

İnsanların yaşamını oluşturduğu alanlarda özel veya resmi mülk için binaların sağlık, çevre ve plan gibi birtakım şartlara bağlı olarak imar için belediye ve valiliklerce hazırlanan planlamaya denir.

İmar nedir inşaat?

İmarlı inşaat demek, yapılaşma alanına uygun olarak şartların sağlanması ve gerekli onayların alınmış olduğu anlamına gelmektedir. İmar planlarına uygun şekilde imar edilecek olan yerlerin yapılaşması sağlanır.

İmar durumu nedir?

İmar durumu; yerleşim merkezinin imar plan ve yönetmeliğine uygun olarak bir arsanın ne şekilde kullanılabileceğini gösteren belgelerdir. İmar belgesinde bahsedilen esaslara göre inşa edilecek yapılar kullanılabilir.

E-İmar Nedir?

E-imar, resmi uygulama çerçevesinde belediyeye ait olan arsaların imar durumu bilgilerine kolayca ulaşılan bir sistemdir.

E-imar uygulaması sadece bilgi sunmak amacıyla hizmet verir. Sorgulama üzerinden sunulan bilgi ve belgeler, imar durum belgesi olarak kullanılamaz.

E-imar sorgulama nedir?

E-imar sorgulama, online olarak İnternetten gayrimenkul için imar durumu bilgisinin sorgulanması işlemidir. Sadece birkaç dakika içerisinde bahsi geçen gayrimenkul için sorgulama yapılabilir. Ortaya çıkan bilgilere karşın imar durum belgesi olarak bir işlem izni vermemektedir.

Bu konuda resmi bir işlem yapabilmek adına; ilgili belediyeye başvurulması gerekmektedir.

İmara açılacak yerler nasıl öğrenilir?

Arsa alışverişi yapmadan önce buraya ait imar durumunu en başta öğrenmek gerekmektedir. Bunun içinse; imar durumu belgesi alınması gerekmektedir. Arsanın sınırları içerisinde bulunduğu belediye üzerinden dilekçe ile başvuru yapılarak ilgili bölümden net bilgi alınması gerekmektedir.

İmar almanın malyeti nedir?

İmar durum belgesi ücreti 2022 ne kadar? Belediyelerin imar harç bedellerine göre bu fiyat 66 tl olmaktadır. Özellikle yeni yapı ruhsatı alınması için bin m2’lik konutlara ve rezidanslarda m2’ye 11,75 TL’dir.

İmar durum belgesinde hangi bilgiler yer alır?

  • İzin için inşaatın m2 büyüklüğe sahip olması gerektiği
  • Arsa üzerine konumlanacak olan yapıların gerekli yükseklik bilgisi.
  • Gerekli İfraz şartları, terk şartları ve tevhid şartlarıdır.
  • Arsa üzerine nasıl bir yapılanma olması gerektiği