İmar Durum Bilgisi

İmar Durum Bilgisi

İmar Durum Bilgisi özellikle yatırım amaçlı olarak düşündüğünüz arsayı satın almadan önce taşınmaz hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmanızı sağlar. Bu sayede de daha doğru bir şekilde yatırımınızı yapabilirsiniz. Satın almayı düşündüğünüz arsayı ilerleyen dönemlerde satarak değerlendirmek veya arsa üzerine bina yapmak isteyebilirsiniz. Bu durumda ise satın alacağınız arsanın ilerleyen dönemdeki durumu hakkında bilgi edinmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Arsa İmar Durum Belgesi

Üzerinde imar hakkı bulunan arsalar ile ilgili hazırlanmış olan imar durum belgeleri de bulunmaktadır. Alacağınız arsa imar durum belgesi sayesinde arsa üzerine yapacağınız binanın kaç katlı olacağı veya arsanızın ne kadarlık bölümünü bina için kullanabileceğiniz gibi tüm bilgilere erişebilirsiniz. İmar kurallarına uygun şekilde hazırlanan arsa imar durum belgesi dışına çıkılmadan hareket edilmesi gerekir.

Arsa satın alma işlemini gerçekleştirmeden öne daha karlı bir yatırım yapabilmek için imar durum bilgisi belgesini çıkarttırabilirsiniz. Bunun için sadece arsanın bulunduğu ilgili belediyeye başvuru yapılması yeterli olacaktır. Bunun neticesinde de alacağınız arsanın ilerleyen dönemleri için sizin adınıza karlı bir yatırım aracı olup olmadığına karar verebilmeniz mümkündür.

Arsa İmar Durum Belgesi Nasıl Alınır?

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte internet üzerinden de arsa imar durum bilgisi için gerekli olan sorgulamaları yapabilirsiniz. Ancak direkt belediyeye de başvuru yaparak satın almayı düşündüğünüz taşınmaz ile ilgili bilgilere kısa sürede erişebilirsiniz.

Ancak belediyeler arsa imar durum bilgisi ile ilgili hazırlanmış olan belgeleri her başvuru yapana vermemektedir. Bunun için de bireysel başvuru yaparken arsanızın sahibinden de destek alabilirsiniz.

İnternet üzerinden imar durum bilgisi için sorgulama yaparken de arsa ile ilgili bazı bilgilere sahip olmanız gerekir. Arsanın net ve açık adresi ile ada parsel bilgileri gibi istenilen bilgileri bilmelisiniz. E-imar sorgulama ekranı üzerinden birkaç dakika içerisinde istenilen bilgileri girerek arsa hakkında detaylara erişebilmeniz mümkündür.

Arsa İmar Durumunun Önemi

İlerleyen dönemlerde sizlere karlı bir yatırım olup olmayacağını öğrenmek için arsa imar durumunu bilmeniz çok önemlidir. İmar izni olmayan bir arsaya yatırım yapmamak için imar durum bilgisi ile ilgili tüm detaylara erişmeniz gerekir.


Bu içerik 05 Mart 2022 tarihinde oluşturuldu  20601 kez görüntülendi.